Стаття тижня: актуальний ринок праці в Польщі для українців

Щоразу більше людей вибирають для роботи, життя і навчання Польщу – через її доступність і відкритість до „кадрів” з України. Європа – це можливості.  І все більш актуальним стає питання, куди йти далі, якщо навіть поляки жаліються на те, що у них немає роботи після ВУЗів.

Особливості польського ринку праці

Враховуючи актуальні праці польського викладача A. Duda(викладач AGH Krakow, а не шановний президент), ринок фірм і підприємств можна поділити на локальну і міжнародну спрямованість. Чому це для нас важливо? Тому що фірми з міжнародними амбіціями вибирають спеціалістів, основуючись на вміннях та знаннях іноземних мов, і їм не грає ролі, якої ви національності.
З даних Міністерства Праці і Соціальної політики, у 850 фірмах в Польщі, з чисельністю персоналу понад 250 осіб, також працюють іноземці. Це ще одне підтвердження тому, що національних привілегій у великих фірм не існує.
Але у цьому сегменті не все так гладко. Недавно, розповідали мені про одну ситуацію, яка підтверджується практичним розумінням ринку праці в Польщі.
Два університети(краківський і львівський), мають підписану умову про подвійний диплом. Закінчивши навчання в Кракові, багато випускників залишилось в Польщі шукати щастя. Тепер – суха статистика. Група – тридцять чоловік, залишилось після навчання двадцять шість. З них половина після півроку пошуків роботи повернулась на батьківщину. З тринадцяти, семеро досі підробляє на роботах не по спеціальності, а знайшли роботу тільки ті, хто досконало знав англійську.
Така статистика підтверджується. І напрошується питання – що зробити мені, щоб знайти в майбутньому роботу?

Дивлячись у минуле, згадуючи різні життєві ситуації, виділяються ключові моменти, які дадуть вам поштовх в правильному напрямку.
Англійська. І ще раз англійська. Ідучи вчитись у ВУЗ, всі зі всіх сторін наголошують, що це абсолютна необхідність. А тепер уявіть – пройшло 5 років, у вас своя фірма. Ваша фірма надає дуже якісну послугу, яка виділяється серед конкурентів. Європейський союз – одна країна, без торгових кордонів. Бери і підкорюй ринок. І тільки одна річ може нас зупинити перед покоренням нових євро-вершин і загальної емансипації – мовний бар’єр. Тому доречно лишній раз наголосити, що кожна вивчена мова відкриває новий світ, нову культуру, нові ринки. Вчіть англійську, німецьку, іспанську. Ваші знання – інвестиція в успішне майбутнє.
ERASMUS. В польських університетах майже на кожному напрямку є програма обміну. Подобається Іспанія? Дізнайтесь, чи в обраному вами напрямку є підписана умова з іспанським університетом. Це дасть змогу на рік виїхати вчитись в цікаву для вас країну, досконало вивчити мову і культуру, і ,потенційно, робити свій інтерес в іспансько-польському напрямку в майбутньому.
Суспільна активність в рамках університету. Роботодавці люблять „живчиків”. Наукове коло, організація івентів, добровільна практика, участь в парламенті – це все демонструє ваше бажання розвиватись в очах майбутнього керівника. Не втрачайте можливість участі в таких заходах. Цікава статистика – всіх активних учасників парламенту одразу забрали після навчання на роботу.
Якщо не пощастило, і на вас не вийшла жодна корпорація, то для нас відкривається інший сегмент ринку – фірми локальної спрямованості, які діють всередині держави. Це ,в основному, середні і малі організації. Тут вже як пощастить. Звісно, на таку роботу більш бажаний є „свій” кадр. Просто покажіть, що ви нічим не гірші, і у вас також є амбіції.

Практичні поради в пошуку роботи. Більшість з нас зіштовхувались з пошуком роботи чи підробітку. Як це робити, де шукати, як складати CV – це давно відомо. Але чому такі дії не гарантують такої бажаної хорошої роботи?

 1. Пошук за допомогою порталів. Gumtree.pl, olx.pl, pracuj.pl, goldenline.pl – це тільки основні сайти, але вистачає для організації пошуку. Не займайтесь спамом. Якщо ви дійсно серйозно шукаєте роботу, то прикріпляйте до свого CV спеціальний list motywacyjny, який буде адресований конкретній вакансії. Спамерів буде 95%, а ця проста дія майже гарантує зацікавленість вами, і далі все залежить від вашого CV і вашої співбесіди. Важливо: додайте СВОЄ оголошення в Шукаю роботу. Часто роботодавці, які виснажені дзвінками від людей, з яких на співбесіду приходить один чоловік з десяти, самі починають пошук цікавого і амбітного кандидата. Свою постійну роботу я знайшов саме таким способом. Не скупіться на підкреслення своїх сильних сторін, хороші слова, маркетинг. Ви маєте відрізнятись.
 2. Пошук по спеціальності. Це дуже специфічний спосіб, який потребує часу і вміння пошуку в інтернеті. До роботи є дві основні вимоги: по спеціальності і по місцю проживання. Коли ви закінчуєте навчання, ви знаєте, які типи фірм можуть шукати таких спеціалістів, як ви. Не знаєте – питайте старших колег. І ви маєте два основні критерії для пошуку фірм в інтернеті. Інструменти, які використовуйте при пошуку – google.pl і baza-firm.com.pl. Шукаєте – і контактуєтесь, бо більшість фірм працюють на розвиток і збільшення зиску, тому шукають хороших багатообіцяючих кадрів.

Таким чином, ви організуєте собі декілька важливих співбесід, і у вас буде шанс зачепитись. Інформація про ведення співбесіди, організації свого бізнесу – буде у наступних статтях, якщо ця вам дійсно чимось допоможе.

Ці всі поради я брав виключно з особистого досвіду і отриманих знань про ситуацію на польському ринку праці.
Автор: Руслан Король 

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Польша сегодня
Комментариев: 5
 1. Вадим Михайлович

  Дуже вдала стаття, яка реально допоможе нашим Українцям у Польщі. Автор досвідчена та мудра людина.

 2. Юрій

  Толково і доступно, автору респект!

 3. Коля

  Интересно и актуально. Инфа полезная.

 4. Володимир

  Дякую, дізнався багато нового. Найкраща стаття на цю тематику

 5. Игорь

  1. Есть биржи труда государственные.
  У них база только на честных работодателей.
  2. Есть барыги перепродающие вакансии.
  Работникам не платят, недоплачивают, короткие недо-контракты. «Кидалово»-одним словом.
  Вопрос- кто может подробно о гос. биржах обьяснить, как получить вызов на работу через биржи или подобные организации.

Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.